Počinje treća sezona breveta u Srbiji
Start je u Inđiji ispred Doma kulture u 8 sati i 30 minuta. Voziće se 205 kilometara, a vremenski limit da bi se odvozala trasa je 13 sata i 30 minuta, odnosno do 22 sata.
Igor Ralić, iz Randonneurs Serbia, podseća da brevet nije trka već svojevrstan maraton u kojem je cilj odvozati zadatu rutu.
– Vremensko ograničenje jeste 13 i po sati. Međutim, nije greh ako neko kroz cilj prođe i posle. Prošle godine na brevetu od 600 kilometara jednom učesniku pred kraj nije išlo baš najbolje. Napravio je pauzu, odmorio se i zatim odvozao trasu probivši rok za neka tri sata. Bio je u fazonu “eto ja nisam uspeo”, na šta sam mu rekao da je i on pobednik kao i svi drugi jer je bio uporan i izdržao do kraja – priča Igor koji iza sebe ima odvozanih desetak breveta.
Saveti za one koji bi prvi put da voze brevet
Kako kaže Igor, za učestvovanje na brevetu najvažni je biti psihički spreman, odnosno imati želju da se izdrži do kraja i ne tražiti najmanji razlog za odustajanje.
– Što se tiče tehničke strane najbitnije je da vam je bicikl pouzdan i udoban jer se vozi velika kilometraža. Najkraći brevet koji se vozi je dug 200 kilometara. Ovaj naš Sremski – Fruškogorski brevet, kako ga zovemo, se odvozi za 9 do 10 sati. To je uglavnom ravnica ali se tri puta prelazi preko grebena Fruške gore. Ima dovoljno uspona da se ne može reći da je baš ravna trasa i ako ne podesite bicikl kako valja biće vam teško – kaže Igor.
Poneti što manje stvari
– Generalno trebalo bi nosti što manje stvari. Ono što bi se moglo reći da je obavezna oprema jesto kombinovani ključ, ako se desi neki kvar. Bar jedna unutrašnja gumu i naravno lepak i flekice – preporučuje Igor.
Što se tiče hrane najbolje je snabdevati se usput.
– Uvek na trasi postoje prodavnice ili pumpe koje radi 24 sata, ali treba voditi računa da u svakom trenutku ne budete žedni ili gladni tako da uvek kod sebe treba imati neku čokoladicu i dovoljno tečnosti. Ja na svakih 100 kilometara, odnosno tri sata, osećam da nešto konkrento moram da pojedem bilo da je to burek ili neka palačinka – kaže Igor.
Koliko je popularan brevet u Srbiji?
Ovo je treća godina za redom da se organizuju breveti u Srbiji i osim ove biće organizovane još četiri vožnje.
– Na početku je bilo dosta entuzijazma. Na prvom brevetu je bilo 40 prijavljenih i potrefilo se da vreme bude baš loše. Na startu je bilo 6 stepeni. Međutim, kada smo stigli do Novog Sada počeo je da pada sneg i ljudi su se posmrzavali i onda odustali. Tada je taj entuzijazam malo splasnuo. Obično se za brevet od 200 kilometara prijavi oko 35 ljudi, za brevet od 300 kilometara oko 15, a za brevet od 400 oko 12 učesnika. Postoji i standardana ekipa, nas desetak, koji smo na svakom brevetu – kaže Igor Ralić.